Ból dziąseł? Nie czekaj!

Złamanie narzędzia podczas leczenia kanałowego
3 listopada 2019
Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?
17 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Ból dziąseł jest objawem wielu różnych dolegliwości, dlatego jeśli występuje sam, ciężko jest po samym jego opisaniu określić, co właściwie nam dolega. Zazwyczaj jednak bólowi dziąseł towarzyszy obrzęk (lub jego brak), zmiany zabarwienia błony śluzowej (bądź zupełnie naturalny jej kolor). Takie odstępstwa od normy wskazują na powód bólu dziąseł, ale to może ocenić jedynie stomatolog.

Kiedy boli nas ząb, w zasadzie jest tylko jedno rozwiązanie – wizyta w gabinecie stomatologicznym. To wiemy i nie zastanawiamy się nad tym zbytnio. Kiedy jednak zaczyna doskwierać nam ból dziąseł, sytuacja jest mniej klarowna. Czekamy z wizytą u dentysty, bo może akurat przestanie boleć i wizyta nie będzie konieczna. Prawdą jest jednak, że dziąsła nie bolą nas bez powodu. Najczęściej okazuje się, że dziąsła zaatakował stan zapalny, w innych przypadkach pojawiają afty czy inne owrzodzenia. Może się jednak okazać, że ból dziąseł jest pierwszym symptomem paradontozy.

Kiedy więc powinniśmy udać się do dentysty? Oczywiście, najlepiej od razu po pojawieniu się dolegliwości bólowych. Jednak absolutnie koniecznie musimy odwiedzić dentystę, kiedy oprócz bólu dziąseł zauważymy krwawienie czy nadwrażliwość zębów. Warto podkreślić, że choroby dziąseł bardzo szybko przenoszą się na zęby. Poza tym bakterie z dziąseł łatwo przedostaną się do krwiobiegu, wpływając na zdrowie nie tylko jamy ustnej, ale całego naszego organizmu. Szczególnie narażone na to bakterie jest serce i układ krwionośny. Możemy więc powiedzieć, że nieleczone choroby dziąseł prowadzą do chorób groźnych dla naszego życia. Oprócz chorób serca, choroby dziąseł wywołują także zapalenia płuc, zaburzenia płodności, a także chorobę Alzheimera.

Czynnikiem, który bezpośrednio może wpływać na choroby w obrębie naszej jamy ustnej jest nieprawidłowa higiena. Jeżeli w nieodpowiedni bądź niedostateczny sposób nie zadbamy o higienę jamy ustnej, bardzo szybko pojawią się problemy, a w pierwszej kolejności zauważymy je właśnie na dziąsłach.

Komentarze są wyłączone.