Czy należy uzupełniać brakujące zęby? 5 powodów na TAK !

Czy leczenie kanałowe boli?
10 października 2019
Czy warto postawić na nić dentystyczną?
24 października 2019
Pokaż wszystkie

Zęby traci się z różnych powodów. Próchnica, wypadki, konsekwencje niewłaściwej higieny jamy ustnej w młodości, paradontoza mogą być przyczyną pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Kiedy i czy w ogóle należy uzupełniać brakujące zęby?

Trzeba wiedzieć, że brak nawet jednego zęba nie pozostaje bez wpływu na zdrowie całego organizmu i na zgryz. Przede wszystkim zęby sąsiadujące z wolną przestrzenią próbują ją zamknąć. W konsekwencji zęby przesuwają się w kierunku zębów pozostałych, pochylają i przekrzywiają, a przeciwstawne wydłużają. Tyczy się to również zębów mlecznych, choć wciąż panuje przekonanie, że zęby mleczne po prostu wypadają, nie warto się nimi zajmować. Malo kto jednak wie, że zbyt szybka utrata mleczaków może powodować poważne problemy ze zgryzem w przyszłości.

Zęby, które stoją nieprawidłowo, są w większym stopniu narażone na próchnicę. Przez to niszczą się o wiele szybciej a w konsekwencji łatwiej je stracić. Z tego powodu każdą lukę po zębie warto uzupełnić i to nie tylko ze względów estetycznych.
Braki uzębienia odbijają się na fizjologicznych procesach żucia, co prowadzi do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Potrafimy sobie przecież wyobrazić, jak trudno byłoby nam żuć jabłko bez trzonowca czy ugryźć jakikolwiek owoc bez jedynek. Żaden ząb nie jest przypadkiem, każdy z nich ma jakąś rolę, a jego brak z pewnością prędzej czy później odczujemy.

Przesunięte lub źle stojące zęby mogą doprowadzić do zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, co daje objawy częstych bólów głowy i karku oraz zmęczenia, choć mało kto ból głowy kojarzy z problemami z zębami. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest rzadki przypadek.

Brakujące zęby odbijają się nie tylko na funkcji części anatomicznych, ale i na estetyce. Osoby bez zębów mają zapadnięte policzki i wargi i wyglądają po prostu starzej.

Nowoczesna stomatologia oferuje różnorodne sposoby uzupełnienia braków zębowych: protezy ruchome, mosty, czy rozwiązania oparte na implantach. Każdy, dla kogo ważne jest zdrowie, znajdzie rozwiązane odpowiednie dla siebie.

Odwiedź stronę: Stomatolog Kraków – Steczko, Krakusów 1C

Komentarze są wyłączone.