Dziedziny stomatologii

Brzydki zapach z ust
10 lipca 2019
Operacja Caldwella-Luca
24 lipca 2019
Pokaż wszystkie

Stomatologia jak powszechnie wiadomo jest odłamkiem medycyny, składającym się z mniej lub bardziej popularnych specjalizacji. Szeroki rynek pozwala nam na realizowanie owych specjalizacji, dlatego każdy w tym zawodzie może znaleźć coś dla siebie. Wśród dentystów wyróżniamy siedmiu głównych specjalistów. Są to – chirurdzy stomatologiczni, chirurdzy szczękowo – twarzowi, ortodonci, periodontolodzy, protetycy stomatologiczni i stomatolodzy dziecięcy.

Pierwsza specjalizacja należy raczej do tych znanych. Tak jak w chirurgii medycznej – tak i w stomatologicznej wykonuje się najróżniejsze zabiegi, m. in. są to ekstrakcje (wyrywanie) zębów, usuwanie włókniaków czy brodawczaków, leczenie nowotworów jamy ustnej oraz podcinanie wędzidełek. Oczywiście podane zabiegi są tylko niewielkim odsetkiem tego, co naprawdę wykonują chirurdzy stomatologiczni. Poddziedziną chirurgii stomatologicznej – jak sama nazwa wskazuje – jest chirurgia szczękowo-twarzowa, która podobnie jak chirurgia stomatologiczna (https://www.steczkodentysta.pl/project/chirurgia-stomatologiczna/) zajmuje się zabiegami stomatologicznymi, ale tylko w odcinku jamy ustnej, części twarzowej głowy oraz szyi.

Dziedzina zajmująca się leczeniem wad zgryzu oraz szczękowo-twarzowych nazywana jest ortodoncją (https://www.steczkodentysta.pl/project/ortodoncja/). Do zadań ortodonty należy właśnie korygowanie tych wad – najczęściej za pomocą aparatów ortodontycznych – stałych lub ruchomych. Zabiegi ortodontyczne są częściowo refundowane przez narodowy fundusz zdrowia – refundacji jednak podlegają tylko zabiegi przeprowadzane na dzieciach do 12 roku życia.

Periodontolodzy (https://www.steczkodentysta.pl/project/periodontologia/) zajmują się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej. Często periodontologia mylnie nazywana jest paradontologią, ponieważ wiele ludzi kojarzy tę specjalizację z leczeniem najpopularniejszej choroby przyzębia – paradontozą.

Protetyka stomatologiczna obejmuje przywracanie pierwotnego stanu zgryzu po utracie stałego uzębienia. Stosowane są w niej najczęściej sztuczne szczęki, stałe wypełnienia lub protezy ruchome połączone ze stałymi elementami — m. in. zasuwami lub zastrzykami.

Przy rozwoju dzieci układ i budowa uzębienia stale się zmienia. Z tego tytułu powstał odrębny kawałek stomatologii – stomatologia dziecięca. Profesjonalnie stomatologia dziecięca nazywana jest pedodoncją. Zajmuje się ona ząbkowaniem, próchnicą, leczeniem zębów mlecznych oraz innymi zabiegami przeprowadzanymi w okresie dorastania.

Źródło: https://www.steczkodentysta.pl/

Komentarze są wyłączone.