Jak chronić dziąsła przed chorobą?

Jak leczyć nadwrażliwe zęby w domu?
24 sierpnia 2019
Jak chronić zęby i dziąsła?
10 września 2019
Pokaż wszystkie

Zdrowa jama ustna to sprawa bardzo ważna dla każdego z nas. Dlaczego? Bo od tego zależy nasze samopoczucie, piękny wygląd oraz ogólny stan zdrowia. Często zapominamy o tym, że próchnica oraz choroby dziąseł mogą stać się przyczyną wielu poważnych schorzeń – nie tylko tych związanych z jamą ustną. Jak chronić dziąsła? Co robić, by utrzymać je w możliwie jak najlepszym stanie?

Kto chce w porę zadbać o swe dziąsła, ten powinien pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki. Ważna jest regularna pielęgnacja jamy ustnej: szczotkowanie zębów, oczyszczanie ich za pomocą nici dentystycznej oraz korzystanie z dodatkowego wsparcia w postaci płynów do płukania jamy ustnej. Dzięki temu można prowadzić skuteczniejszą walkę z bakteriami oraz usuwać kamień nazębny. O czym jeszcze warto pamiętać?

O zdrowej diecie. Często zapominamy o tym, że choroby dziąseł mogą się rozwijać jako efekt złych nawyków żywieniowych. Na problemy z dziąsłami oraz zębami narażone są szczególnie te osoby, w których diecie zbyt wiele miejsca zajmuje cukier. Poważnym problemem są też niedobory żywieniowe. Jeśli w naszej diecie pojawia się zbyt mało produktów zawierających witaminę C lub kwasów tłuszczowych omega-3, musimy się liczyć z jednym: nasze dziąsła poniosą tego konsekwencje. Jeśli chcemy chronić swe dziąsła przed stanami zapalnymi oraz przed parodontozą, musimy też częściej sięgać po te produkty, w których znajduje się więcej witaminy D. Dla mocnych dziąseł cennym wsparciem będą też witaminy z grupy B, a w szczególności kwas foliowy.

Zdrowa jama ustna nie musi być jedynie trudnym do spełnienia marzeniem. Im wcześniej zadbamy o odpowiednią pielęgnację oraz ułożymy dietę, w której znajdą się najważniejsze dla zdrowych dziąseł witaminy, tym większa szansa na to, że uda nam się uniknąć wielu poważnych problemów z dziąsłami oraz z jamą ustną. Nie zapominajmy także o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą nam uniknąć prawdziwych kłopotów.

Sprawdź zakres usług stomatologicznych w gabinecie dentystycznym Steczko Kraków.

Komentarze są wyłączone.