Jak chronić zęby i dziąsła?

Jak chronić dziąsła przed chorobą?
3 września 2019
Jak dbać o zęby dziecka?
17 września 2019
Pokaż wszystkie

Silne i mocne zęby to prawdziwy skarb. Niestety, nie każdy może się nimi poszczycić. W wielu przypadkach sami sobie szkodzimy, zaniedbując higienę, nie pilnując wizyt kontrolnych i licząc na to, że skoro zęby nie bolą, to nic złego się nie dzieje. W rzeczywistości jednak najważniejsza jest profilaktyka. Choroby dziąseł dotykają milionów osób na całym świecie, wszyscy jesteśmy na nie narażeni. Najczęstszym schorzeniem w obrębie dziąseł jest paradontoza, istnieje jednak szereg innych chorób, które niszczą nasze zęby i dziąsła.

Warto podkreślić, że ani ubytki, ani stany zapalne raczej nie dzieją się nagle, z dnia na dzień. Zwykle w pierwszej kolejności zauważamy jakieś drobne zaczerwienienia, później możemy zauważyć krwawienie dziąseł czy ogólna nadwrażliwość. Już te z pozoru błahe symptomy powinny nas nakłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym. jeżeli jednak je zbagatelizujemy, choroba pójdzie dalej. Płytka nazębna będzie się nawarstwiać, w dziąsłach zrobią się kieszenie, to wszystko sprawi, że zaczniemy odczuwać ból i nadwrażliwość, zainfekowana zostanie miazga zęba. Jedno zaniedbanie pociągnie za sobą cały szereg konsekwencji, których możemy później bardzo żałować, a nie na każdym etapie da się je jeszcze cofnąć.

O tym, jak ważna jest codzienna higiena możemy mówić godzinami. Czasem jednak higiena nie wystarczy. Ważna jest także codzienna dieta i sposób naszego życia. Jeżeli pozwalamy sobie na używki, palimy papierosy, osłabiamy dziąsła i narażamy je na infekcje. Jeśli rezygnujemy z mlecznych produktów, zubożamy nasze zęby pod względem ilości przyswajanego wapnia, niezbędnego ich budulca. To wszystko sprawia, że żeby tracą swoją siłę i wytrzymałość. Już samo szczotkowanie zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych produktów sprawi, że w szkliwie zębów powstaną ubytki powodujące nadwrażliwość zębów. takich przykładów można mnożyć bardzo wiele. Faktem jest jednak, że najlepszym rozwiązaniem są po prostu regularne kontrole stomatologiczne, podczas których stomatolog łatwo wykryje nawet pierwsze objawy jakichkolwiek nieprawidłowości czy infekcji.

Komentarze są wyłączone.