Jak dbać o zęby dziecka?

Jak chronić zęby i dziąsła?
10 września 2019
Jak zapobiegać powstawaniu ubytkom w jamie ustnej?
24 września 2019
Pokaż wszystkie

Zapytani o higienę jamy ustnej, bez zastanowienia potrafimy odpowiedzieć, że najważniejsze jest szczotkowanie, że należy płukać jamę ustną i nitkować przestrzenie między zębami. Jeżeli jednak zastanowimy się, w jaki sposób dbać o zęby maluszka, które nie potrafi zębów wyszczotkować, nie umie płukać ust, a tym bardziej nitkować zębów, sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana. Jak więc dbać o zęby najmłodszych?

Pojawienie się pierwszych ząbków dziecka nierzadko wiąże się z dość dużym bólem. Zęby wyrzynają się z dziąseł, co powoduje ból, przez co dziecko jest płaczliwe. Często nie wiemy, jak mu pomóc. Już na tym etapie konieczne jest nasze działanie. Ból można minimalizować poprzez specjalne kremy i maści chłodzące, które aplikuje się bezpośrednio na dziąsełka maluszka. Dobrym pomysłem jest też podawanie schłodzonych śliniaczków, które usprawniają proces wyrzynania się zębów i zmniejszają ból.
Po pojawieniu się pierwszych zębów często nie wiemy, w jaki sposób zachować je w czystości. Dieta dziecka bogata jest w mleko, a więc wapń, który jest bardzo korzystny dla zdrowia zębów. nie możemy jednak zapominać o tzw. próchnicy mlecznej. Dlatego już od samego początku dziąsełka dziecka dobrze jest przecierać rumiankiem. Pozwala to na odkażenie i oczyszczenie tak delikatnych tkanek maluszka.

W wieku 3 lat dziecko ma już zazwyczaj cały komplet wyrośniętych ząbków mlecznych. To doskonały moment na pierwszą poważną wizytę w gabinecie stomatologicznym. warto od najmłodszych lat oswajać dziecko ze szczoteczką do zębów, pozwalając mu na samodzielne szczotkowanie. Oczywiście, niedozwolone jest użycie past do zębów dla dorosłych, bo pasty te mają wysokie stężenie fluorku. Pasty dla dzieci są łagodniejsze i zupełnie bezpieczne, nawet jeśli dojdzie do połknięcia. W wieku kilku lat dziecko może już podjąć próby płukania jamy ustnej pod okiem rodzica. Im wcześniej zaczniemy dbać o zęby dziecka, tym większa pewność, że przez długi czas pozostaną one zdrowe i piękne, a wpojone dziecku zasady z pewnością zaprocentują.

Poznaj zakres usług w gabinecie Stomatologia Steczko Kraków.

Komentarze są wyłączone.