Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Ból dziąseł? Nie czekaj!
10 listopada 2019
Węgiel aktywowany w trosce o zdrowe zęby
24 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Ząbkowanie nie jest łatwym czasem ani dla dziecka, ani dla jego mamy. Podczas tego procesu pojawiają się w jamie ustnej maluszka pierwsze mleczne ząbki. Najczęściej proces ten zaczyna się po 5 miesiącu życia. Trudno jednoznaczne stwierdzić, kiedy się kończy, najczęściej jednak ma to miejsce około 3 roku życia. Podczas ząbkowania dziecko wymaga specjalnej troski rodzica. Jest rozdrażnione i płaczliwe. Nic dziwnego, bowiem wyrzynające się ząbki powodują ból. Jak pomóc maluchowi w tym naturalnym, ale trudnym dla niego czasie?

Na samym początku ząbkowania rodzice często zauważają, że w jamie ustnej dziecko pojawia się więcej śliny. Czasami pojawiają się kłopoty z apetytem, są one jednak przejściowe i mają zwykle ścisły związek z odczuwanym przez dziecko dyskomfortem. Podobnie jest ze snem, z którym ząbkujące dzieci często mają problem. Bardziej wrażliwe maluchy podczas ząbkowania mogą nawet cierpieć na biegunkę lub zaparcia i wymioty.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych gryzaków i biżuterii gumowej do gryzienia. Przyspieszają one wybicie się ząbków z dziąseł, są więc jak najbardziej wskazane. W aptece natomiast można zakupić żele łagodzące ból i chłodzące dziąsła. Mają one działanie lekko przeciwbólowe, są w pełni bezpieczne dla zdrowia maluszka i przynoszą mu ulgę. Bardzo często rodzice zaopatrują się w specjalne szczoteczki zakładane na palec, którymi możemy oczyścić, a tym samym pomasować dziąsła dziecka. To wszystko sprawi, że ból będzie mniejszy.

Dobrym sposobem na uśmierzenie bólu przy ząbkowaniu jest zastosowanie gryzaka schłodzonego wcześniej w lodówce. Zimno działa przeciwbólowo, trzeba jednak zachować ostrożność i umiar, by dziecko się nie przeziębiło.
Tym, czego najbardziej potrzebuje dziecko w okresie ząbkowania jest obecność i zrozumienie rodzica. Dziecko w tym okresie może wydawać nam się wprost nieznośne, jednak pamiętajmy o tym, że jego płaczliwość i drażliwość niekoniecznie wynika z jego temperamentu i charakteru, ale jest po prostu reakcją bezbronnego dziecka na ból.

Dentysta w Krakowie od dzieci.

Komentarze są wyłączone.