Jak zapobiegać powstawaniu ubytkom w jamie ustnej?

Jak dbać o zęby dziecka?
17 września 2019
Czy guma do żucia jest zdrowa dla zębów?
3 października 2019
Pokaż wszystkie

Ubytki w zębach zdarzają się każdemu. Większość z nich powstaje w wyniku naszego zaniedbania, i braku higieny. Istnieją jednak proste sposoby na uniknięcie powstawania ubytków, które muszą być poddawane leczeniu. Co możemy zrobić?

Ubytki powstają, kiedy szkliwo zostaje zaatakowane przez kwasy, co powoduje utratę minerałów. Początki tego stanu zwykle objawiają się białymi plamami na zębach, my jednak przeważnie tego nie zauważamy, a próchnica rozwija się dalej. Na etapie białej plamy na zębie można jeszcze cały proces zatrzymać i cofnąć, kiedy jednak próchnica nie zostanie w porę zatrzymana, szkliwo utraci całą resztę minerałów, znacząco się osłabi, a to spowoduje już powstanie ubytku. Z tym już nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, pozostaje nam więc wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Zęby są chronione przed ubytkami przez wapń, fosfor i fluorek. Składniki te zawarte są w ślinie, a fluor w paście do zębów i płynach do płukania. Fluoryzację można przeprowadzić również w gabinecie stomatologicznym, gdzie dentysta nakładka na zęby specjalny żel z fluorkiem. Pozwala to na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia próchnicy poprzez wzmocnienie zębów i zablokowanie drogi bakteriom. Tym, co szczególnie mocno niszczy nasze szkliwo są kwasy. Bakterie wnikające do jamy ustnej mają zdolność do zmieniania spożywanej skrobi i cukru w kwasy, które rujnują szkliwo, dlatego fluor jest tak ważnym i niezbędnym składnikiem dla naszych zębów.

Aby uniknąć próchnicy konieczna jest odpowiednia higiena. Nie wystarczy tylko nałożenie żelu z fluorkiem, kiedy nie będziemy dbali o codzienną higienę. Musimy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie. Wskazane jest także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, gdzie szczególnie szybko namnażają się bakterie, które trudno jest usunąć podczas zwykłego szczotkowania zębów. jeśli zastosujemy się do tych wszystkich zasad, mamy duża szansę na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia próchnicy do minimum.

Komentarze są wyłączone.