Kamień nazębny

Od próchnicy do leczenia kanałowego
17 maja 2019
Przyczyny brzydkiego zapachu z ust
3 czerwca 2019
Pokaż wszystkie

Kamień nazębny, to dość przykra, codzienna bolączka prawie każdego człowieka. Przypadłość ta może przeszkadzać w kontaktach z drugim człowiekiem w kontaktach towarzyskich czy rodzinnych. Zdecydowana większość z tych osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że kamień nazębny powoduje problem z nieświeżym oddechem. Równie duża ilość społeczeństwa nigdy nie usuwała kamienia nazębnego lub miała taki zabieg źle przeprowadzony. Niestety taka sytuacja może powodować trwałe uszkodzenia kości i dziąseł.

Jeśli nasze mycie zębów okazuje się niestaranne i niedokładne, robimy to każdego dnia na szybko, nie zachowując prawidłowych zasad szczotkowania, narażamy się na wyższe ryzyko występowania zmineralizowanego osadu, jakim jest kamień nazębny. W czasie kilku godzin po wyszczotkowaniu, pod wpływem śliny miękki osad przekształca się. Jest to skupisko bakterii żywych oraz martwych. Bakterie żywe mogą spowodować przeróżne nieprzyjemne stany zapalne dziąseł. Bakterie martwe natomiast mogą skutkować alergią.

Kamień nazębny dzielimy na dwa różne rodzaje. Jednym z nich jest kamień poddziąsłowy, jest on groźniejszy. Można powiedzieć, że jak drzazga wbija się i rozbija sieć więzadeł utrzymujących ząb w zębodole. Drugi rodzaj to kamień naddziąsłowy, który występują w postaci bardzo charakterystycznych białych plamek przy granicy pomiędzy zębem a dziąsłem. Są to odwapnienia i prowadzą one do powstawania w konsekwencji próchnicy.

Jeśli nie usuwamy kamienia nazębnego regularnie, możemy spowodować rozwój choroby jaką jest próchnica. Nasze przyzębie także może okazać się chore. Kamień nazębny poza oczywistymi nieprzyjemnymi względami estetycznymi, niesie za sobą ogromne ryzyko dla naszego zdrowia. Krwawiące dziąsła to jeden z objawów złego usuwania kamienia. Krwawienia mogą pojawić się podczas szczotkowania zębów, spożywania pokarmów. Przy dużym i szybkim rozwoju choroby dziąseł krwawienie zaczyna pojawiać się przy coraz mniejszych bodźcach. Nasze dziąsła stają się ruchome, rozpulchnione, tkliwe i czerwone, wtedy należy udać się niezwłocznie do lekarza, gdyż prawdopodobnie nastąpiła paradontoza, czyli choroba przyzębia.

Źródło: Dentysta Stomatolog Kraków – https://www.steczkodentysta.pl/

Komentarze są wyłączone.