Od próchnicy do leczenia kanałowego

Środki i sposoby wspomagające dobrą kondycję zębów
10 maja 2019
Kamień nazębny
24 maja 2019
Pokaż wszystkie

Bardzo częstą konsekwencją zaniedbania higieny swojej jamy ustnej jest próchnica. Mało znanym faktem jest to, że próchnica to prosta droga do leczenia kanałowego, zwanego fachowo leczeniem endodontycznym.

Leczenie endodontyczne najczęściej przeprowadzane jest po ekstrakcji zębów. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych w Polsce. Jednocześnie leczenie kanałowe, choć nazwa kojarzy się chyba każdemu, jest zupełnie niezrozumiałe i przerażające dla większości społeczeństwa.

Do naszego kraju przyjeżdża sporo pacjentów z zagranicy, aby fachowo wyleczyć swoje uzębienie właśnie w Polsce. Jednak świadomość samych Polaków na temat leczenia stomatologicznego jest wyjątkowo niska. Wizyty w gabinecie stomatologicznym odbywamy jedynie ostatecznie, kiedy już naprawdę nie da się wytrzymać powracającego bólu zęba. Pacjentom wydaje się, że jeśli nic nas nie boli to nasze zęby są w pełni zdrowe.

Próchnica to jednak bardzo niebezpieczny wróg, rozwija się bezobjawowo i nie powoduje bólu. Ból pojawia się dopiero w momencie, gdy namnażające się bakterie dostają się do zębiny, czyli tkanki występującej pod szkliwem. Szkliwo jest głównie tkanką zmineralizowaną, pozbawioną unerwienia. Stąd wynika fakt, że negatywne skutki bólowe odczuwamy dopiero po dłuższym czasie i w zaawansowanym stadium chorobowym.

Prawidłowym nawykiem powinno być regularne odwiedzanie zaufanego lekarza stomatologa, najlepiej w odstępie półrocznym. Pozwoli to nam ustalić, czy w naszej jamie ustnej nie toczy się jakiś stan chorobowy i w jaki sposób leczyć lub profilaktycznie dbać o stan naszego uzębienia w przyszłości.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne musi trwać dłuższy czas i mieć przynajmniej kilka etapów. Lekarze, którzy twierdzą, że leczenie kanałowe może zakończyć się na jednej wizycie, powinni wzbudzić naszą czujność. Najważniejszym powinno być poprawnie przeprowadzone, nieprowadzące do powikłań w przyszłości leczenie. Kanałowe leczenie to mechaniczne oczyszczanie kanałów, poszerzanie, płukanie oraz aplikowanie odpowiednio dobranych do stanu leków. Źle przeprowadzone procedury przeprowadzone zbyt szybko, wrócą do nas w późniejszym czasie z jeszcze groźniejszymi konsekwencjami.

Komentarze są wyłączone.