Zdrowe nawyki w dzieciństwie

Bezpieczne wybielanie zębów
10 czerwca 2019
Założenie aparatu ortodontycznego
24 czerwca 2019
Pokaż wszystkie

Dbanie o zdrowie uzębienia i całej jamy ustnej jest bardzo istotne. Niestety wielu dorosłych ludzi nie uczęszcza na regularne wizyty stomatologiczne, jednocześnie zaniedbując stan zdrowia zębów swoich dzieci. Często wynika to z lęku przed wizyta i niepewnością, jaką odczuwamy w specyficznych warunkach gabinetu stomatologicznego. Do stomatologa najczęściej udajemy się więc gdy odczuwamy silny i uporczywy ból lub chcemy wybielić zęby.

Dbanie o stan zębów i higienę jamy ustnej u dzieci jest więc szczególnie ważne. Wprowadzenie dobrych nawyków w dzieciństwie może bardzo korzystnie wpłynąć na stan zębów na całe dalsze, dorosłe życie. Jeśli natomiast już jako małe dzieci, nie odwiedzamy regularnie stomatologa możemy mieć wiele przykrych chorób i dolegliwości. Lęk przez gabinetem stomatologicznym można zwalczać regularnymi wizytami już od wczesnego dzieciństwa.

Dzieci należy uświadamiać jak ważna jest codzienna dieta, która w bardzo dużym stopniu wpływa na higienę, kolor oraz zdrowie zębów. Zbyt duże przyjmowanie cukru bardzo szybko przyniesie efekty w postaci na przykład próchnicy. Podawanie dzieciom dużej ilości słodyczy oraz gazowanych napojów kolorowych jest nie tylko bardzo niekorzystne dla stanu zdrowia całego organizmu, lecz także zębów.

Przekonanie, że zęby mleczne nie wymagają odpowiedniej higieny i dbałości jest bardzo ryzykowne i może spowodować niebezpieczne konsekwencje. Zęby mleczne wypadają w odpowiednim czasie, jednak na ich miejsce pojawiają się zęby stałe, które wyrastają z tych samych dziąseł. Dlatego też brak higieny zębów mlecznych i dziąseł bez regularnych wizyt stomatologicznych prowadzi do późniejszych problemów z uzębieniem i konieczności leczenia.

Nauczenie dzieci prawidłowego szczotkowania zębów i dbania o ich stan jest więc inwestycją w ich zdrowie na długie lata. Częste i regularne odwiedzanie stomatologa pozwala przyzwyczaić dzieci do specyficznych warunków panujących w gabinecie i zrozumienie, że wizyta stomatologiczna nie jest niczym strasznym. Lęki przed stomatologiem są najczęściej niedorzeczne i wynikają z nieznajomości i braku obycia z tego typu wizytami. Warto więc uczyć dzieci już od najmłodszych lat, jak ważne jest dbanie o zdrowie i regularne korzystanie z wizyt lekarskich u specjalistów.

Stomatolog, dentysta w Krakowie: https://www.steczkodentysta.pl/

Komentarze są wyłączone.