Złamanie narzędzia podczas leczenia kanałowego

Czy warto postawić na nić dentystyczną?
24 października 2019
Ból dziąseł? Nie czekaj!
10 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Wystarczy jeden nieopatrzny uch i cieniutkie narzędzie może złamać się w kanale zębowym. Czy to oznacza, że stomatolog był niekompetentny? Niekoniecznie. Czasami leczenie kanałowe niesie ze sobą ryzyko. Jeśli kanały nie mają prostego przebiegu, o złamanie narzędzia nie jest trudno. Aby takie narzędzie wydobyć, konieczne jest zastosowanie metody mikroskopowej.

Wydobycie narzędzia z kanału nie jest łatwym zadaniem. W większości przypadków jednak jest możliwe. Za pomocą mikroskopu endodontycznego stomatolog ma szansę zobaczyć złamane w kanale narzędzie i usunąć je przy użyciu precyzyjnych mikronaarzędzi. Jeżeli fragment złamanego narzędzia znajduje się w tak trudnym miejscu, że jego usunięcie jest niemożliwe, konieczne jest wykonanie tzw. by-pass. Polega to na tym, że złamane narzędzie zostaje ominięte, a kanal zostaje wypełniony. Jeżeli taki ząb zaczyna boleć, może okazać się, że konieczna będzie resekcja, radektomia albo hemisekcja.

Istnieje kilka technik, które stosuje się przy usuwaniu złamanego narzędzia. Jedną z nich jest technika zaplatania, polegająca na wprowadzeniu do kanału innego narzędzia, którego zadaniem jest zahaczenie fragmentu złamanego narzędzia i jego wyjęcie. Inną techniką jest technika zakleszczenia, do którego wykorzystuje się tzw. system trepanów. Jest to metoda mechaniczna.

Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że próby wyjęcia narzędzia mogą skutkować perforacją lub uszkodzeniami, których nie da się cofnąć, narzędzie należy pozostawić w kanale. Cały kanał musi być wówczas bardzo dokładnie wypełniony, a jeśli mimo to po zakończonym leczeniu wystąpi ból, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne.

Jakie właściwie są przyczyny tego, ze narzędzie ulega złamaniu? Najczęściej ma to związek z zakręconymi kanałami, które powoduje nadmierne naprężenie używanych narzędzi. Poza tym złamania zdarzają się w sytuacji, gdy narzędzie jest już mocno zużyte, a przez to słabe i podatne na pęknięcie. Oczywiście, w sporadycznych sytuacjach złamania mogą być spowodowane winą samego stomatologa.

Odwiedź gabinet dentysty Steczko w Krakowie.

Komentarze są wyłączone.